Gönül!

           Gönül âşığın aşkıyla ilgili her türlü gelişmenin algılandığı yerdir. İnsanın yaşaması için gönle olan ihtiyaç ve can mefhumu ona daha da önemli bir yer hazırlar. Gönül bir hitap yeridir. Âşık gönlüyle konuşur, dertleşir. Gönül bir kuştur. Gam ve kederle beslenir. Sevgilinin hayali ile mutlu olur, nazıyla kendinden geçer. Ağyâra asla tahammülü yoktur. Sevgilisinden asla ümidini yitirmez. O aşkın yağmasına uğramış, sevilideki güzelliklerle darmadağın olmuştur. Bu yüzden perişândı, dertlidir, hayrândır, biçâredir, harâbdır, sergeştedir, şikestedir, kararı yoktur vs.

                Sevgili padişah olunca, aşk ıstırabı ordu olur ve gönül denen ülkeyi yakar, yıkar. Sevgili gönül denen sarayda misafirdir. Bu saray bazen taht, divân ve meclis olarak da görünür. Yine sevgili denen sultan, peşine gönüllerden müteşekkil bir ordu takıp götürür. Âşığın gönlü sevgilinin saçları arasında yurt edinmiştir. Onun her bir tel saçı ucunda bir âşığın gönlü asılıdır.

                Gönül geceler boyu ızdırab çektiği için hasta, bîmâr, yaralı ve sayrudur. Bu hastanın ilacı, şifâsı, tabîbi ve tiryaki ise sevgilinin dudaklarıdır. Hastaları arayıp sormak âdet olduğu, ilâç getirmek gerektiği hâlde sevgili buna yanaşmaz. Gönül hastasının derdi nâzdan dolayıdır. Sevgili süzgün bir bakışıyla âşığın gönlünü ok ve kılıcıyla yaralayıp deler. Sevgilinin ilgisizliği onu deli, mecnûn, çılgın, şûride, vâlih ve divâne eyler. Bu deliyi de sevgilinin zincir saçları bağlamaktadır.

                Artık vuslata karşılık can nakdini vermeye hazırdır. Sevgilinin kara saçları geceye benzer. Âşığın gönlü bu geceye meyledince elbette gecenin tehlikelerine de katlanacaktır. Bu gece içinde o bir şebrevdir. Yine zülüf gece renkli olduğu için âşığın gönlünü mîskin, avâre, perîşan, sadpâre ve nâtüvân eyler.

                Gönül, gamların konakladığı bir ev, hâne, virâne, hücre, harem ve halvetgâh’tır. Sevgilinin saçları tuzak, benleri de bu tuzaktaki tane olunca, gönül kuşu ister istemez bu tuzağa tutulur. Bu kuş artık gamdan yapılmış bir tuzağa girmeyi haketmiştir. Avlanan bu kuş bazen de kebap eden bir ateş olur ki gönül zaten ateşler içindedir. Âşığın gönlü ateş olup yanarken göz onu söndürmek için daima sular akıtır. Ancak bu ateş asla sönmez. Sevgili bir şem olursa âşığın gönlü onun çevresinde pervâne olur. Sevgilinin yay kaşlarından kirpik oklarını attığı nişangâh yine gönüldür.

                Tasavvufta gönül bir ayna olarak ele alınır. Bu aynada Tanrı’nın tecellîsi zuhur eder. Tasavvuf gönle çok önem verir. İnsan bütün âlemin özü olduğu için insanın hakîkati de gönüldür.!

Esdikçe bâd-ı subh perîşânsın ey gönül

Benzer esîr-i turre-i cânânsın ey gönül

Nedîm

Ansiklopedik Divân Şiiri Sözlüğü İskender Pala

Reklamlar
Bu yazı Iskender Pala içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

5 Responses to Gönül!

 1. zişan dedi ki:

  anı hoş tut garibindir efendi işte biz gittik
  gönül derler ser-i kûyunda bir dîvânemiz kaldı…
   
  gönlümüze inşirah veren yazınız için teşekkür ederim…
   
  hürmetle…

 2. zişan dedi ki:

  anı hoş tut garibindir efendi işte biz gittik
  gönül derler ser-i kûyunda bir dîvânemiz kaldı…
   
  gönlümüze inşirah veren yazınız için teşekkür ederim…
   
  hürmetle…

 3. İsrafil dedi ki:

  Bir kor düştü yüreğime, adına verde dedim.
  Öyle bir yaktı ki kendime gelemedim.
  Bu isyan değil , hiç isyan etmedim.
  Sadece Haktan\’dır dedim ve bekledim…
   
  SEVMEK İSTEDİM ONU, SEVDİM
  SEVİYORUM VE HEP SEVECEĞİM…
   
                      GÜL\’ ün den haline, yüreğin kor halinden sevgilerle…
   

 4. Gülistan dedi ki:

  ahh*lar sardi dilimi…sormayin hic halimi.. onlar meyletmis dünyaya..ben dünyayi n\’eyleyem..sayin iskender pala..yürekten sevgi dolu tebrikler yolluyorum..yazilariniz öyle bi zevkle okuyorumki..kaybediyorum kendimi askin icinde sanki oan.. Allah razi olsun ve askimizi gercek ask eylesin.ki. sonumuz hüsraan olup ayriliklarlar olarak kalmasin ebedii..selametle gülistan

 5. asalettinyeter dedi ki:

  YUDUM YUDUMSUN BİRTANEMYudum yudumsun bir tanem yudum yudumsun,İçime doluyorsun her nefeste içime doluyorsun,Durak duraksın bir tanem durak duraksın,Dantel dantel işlemişsin, kalbimdesin.Alıp gider aklımı düşüncelerim sana uzar,Sevdalım gönlümün efkarında izdüşümün varAlıp gider aklımı düşüncelerim sana uzar, Sevdalım Sevdamın ahında izdüşümün varDuman dumansın bir tanem duman dumansınİçime doluyorsun her nefeste içime doluyorsun,Kıvır kıvırsın bir tanem kıvır kıvırsın,Kalbimden damarlarıma süzülüp gidiyorsun Son YudumsunKahretsin !Dertliyim, kederliyim ve çok sarhoşumSense sisler içinde görünmeyen bulutsunHani birkaç damla ile ayılma ihtimalimOysa benden çekinen, sakınan bir yağmursun.Yağ ki benim korkularım senin ile son bulsunYağ ki tenime sevgiler birbirine kavuşsunBen zaten sarhoşum ayılma ihtimalimUnutma sen kadehimde bekleyen son yudumsunArıyorum her yerde, arz’da değil yerdesin,Telden örgü hasretin, kara sevdam nerdesin.Dar geliyor bu dünya, sen gözümde perdesin,……….Yeşerirken fidanlar, bolluk gelir nasibe,……….Gam yükünü üstünden,at gel haydi Hasibe!Buzullandı yüreğim, sıcaklığı sendedir,Karanfiller yedi renk, yüzündeki bendedir.Hançerlenen yalnızlık, savrulan şu tendedir,……….Feleğin çemberinde, yol alırken nasibe,……….Sensizliğin acısı, şimdi çöktü Hasibe! Kaf dağının ötesi, yolları aşıyorum,Sinesi dar-ı dünya, aşkını taşıyorum.Tutkularım firari, hep seni yaşıyorum,……….Güvercinin kanadı, götürürken nasibe,……….İçimdeki bu sesler, ilk besteymiş Hasibe!Kalp kökünde beslendin, büyüyorsun içimde,Gök kuşağı desenli, ebruli’ler biçimde.Bu dudakta yudumsun, son yaptığım seçimde,……….Sevda kışlalarında, yol alırken nasibe,……….Aşıklar pınarından, su içmişsin Hasibe!O düşleri kuşatan, aşk birliği sağlayan,Her saniye karşımda, içten içe dağlayan.Dokunduğun her yerde, iki yürek bağlayan,……….İnciler dökülüyor, gidiyorken nasibe,……….Sevgiyle güzelleşen, bir yoldasın Hasibe!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s