Aşk Gazeli

"Ululukta değildir aşk, hünerde değildir. Bilgide değildir, hem defterde değildir. Kitap sayfalarında hele hiç değil. Halkın dedikodusu da olamaz aşıkların yolu…
Dalı sonsuzluktadır aşkın, kökü ilksizliktedir. Ne arşa dayanır bu ağaç, ne toprağa. Bir gövdesi yok ki gövdeye dayanası.
Aşk gelince aklı koyduk rafa, heva ve hevesi falakaya yatırdık…Akla ve ahlaka yaraşır şey değil çünkü şu kendini beğenmişlik.

Hani ey aşık, hani özlem çekiyorsun ya Sevgili’ye! Bil ki Sevgili’dendir özlemin özü. Odur asıl sana özlem duyan. Çünkü o tutuşturmayınca alevi, kimsede olmaz ateş(ve aşk ateşi önce sevilene, ondan sevene düşer).

Deniz yolcusuna ya korku, ya umut tahtasıdır gemi.Yolcu da, tahta da yok olunca ne kalır ki yokluktan başka!..
Bir tahta parçasına verdinse gönlünü, boğulmaktan korkarak, yol eri değilsin sen. Belki aslına isyan eden bir isyancı!..
Bir şerbet sun bana canlar bağışlayan dudağından da şifa bulayım derhal. Hastaya bundan daha etkili ilaç mı bulunur?

Sustum! Bir harf bile söylememin imkanı yok yoklukta artık. Aslı olmayan sözlerdir çünkü hep dilimde, gerçek değil surettir hep…Cana eziyetten başka bir şey vermez ki söylesem!..
Sustum! çünkü hadden aşkın olacak söz, kabından taşacak…Ne kulaklarda onu anlayacak bir kudret var oysa; ne anlayışında ona uygun bir kabiliyet!..

Ey Tebrizli! Hem denizsin sen, hem inci. Tanrı nurundan başka bir şey değil varlığın da!.."

İskender Pala Mevlana

 

Reklamlar
Bu yazı Iskender Pala içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

5 Responses to Aşk Gazeli

 1. Fatma dedi ki:

  Turkiye\’ye gidince mutlaka iskender pala nin kitaplarindan alamya calisacagim ins. bana onu sevdirdiniz

 2. SeLvihaN dedi ki:

  iskender pala hocamın gerk kitaplarını gerek yazılarını sürekli takip etmeye çalışıyorum bana divan edebiyatını sevdiren odur.hayata bakış açım onu okumaya başladıktan sonra değişti.biz bugünün gençlerine Fuzuli, Nef\’i, Nabi gibi birçok mana üstadlarını tanıttığı için sonsuz teşekkürler.bu arada hocamın yeni kitabı çıktı *AŞKNAME*herkesin alıp okuması dileğiyle…bu alanı hazırlayanlara teşekkürler.

 3. samanyolu dedi ki:

  …sustum işte ben de!

 4. Emrah dedi ki:

  evet iskender pala gerçekten divan edebiyatını biz gençlere sevdiriyor. dilini zor anladığımız(maalesef) metinleri anlamamız için seriyor önümüze. ne kadar teşekkür etsek azdır kendilerine. ancak şu da var ki; biraz kandırılıyoruz sanki. niye mi? üstad fuzuli\’yi tanıdıkça aşk bize güzel görünüyor. acı güzel hoş diyor. aşk kavuşamamaktır diyor. doğru. ancak biz aşkı böyle öğreniyoruz. ee ne oluyor sonunda aşkla karşılaşınca bakıyoruz ki bu acı taşınmıyor. aşığı acılara gark ediyor ama bazen çekilmez olmuyor mu sanki? kıssasa kıssas ta öyle demiyor mu dükün  yeğeni; \’aşka düşmeden aşıkların haline bakıp zavallılar nasıl da bu kadar düşüyorlar deiyordum. ama şimdi ben aynı hale geldim.\’\’
  biz de aşkı böyle yşamaya çalışıyoruz. ancak maşuğumuz sanki aşkı krocher sonattan öğrenmiş. sadece şehvi duyguların bastırılması yani. peki bu uçurumu nasıl kapatacağız düşünceler arası farkı. ya fuzuli yalan söylemiş ya da tolstoy. hangisine inanalım hocam? ya da ikisi de yalan olamaz mı? peki unutmak mümkün mü? karakoç üstadın deyimiyle unutur muyuz mihriban? pek sanmıyorum. unutmak koskoca bir yalan.
  hocam yine de teşekkürler niceler kere. niye mi. aşkın kitaplardaki gibi güzel olmasa da güzel olduğunu anlattığınız için. sevgili kavramı ne kadar değişmiş olsa da ;
  SEvgili; günümüzde eline takılıp gezilen demeye kadar düşmüştür. sevgili sevmesek de öyle görünebilir. ama sevgili genellikle sevilen olmaz. çünkü her gün 5 sevgili değiştirilirken sevileni değişmek kolay değildir.
  işte bu yıpranmış sevgili tarifleri arasında bize leyla\’yı tanıttığı için kendisine teşekkür etmek zorundayız.
   
  daha nice kitab-ı aşk\’lara hocam. bir de sizin derslerinize girebilseydim.
   

 5. N'olur dedi ki:

  Yar Adıyla Başlayayım Sözüme Gülsüz Bağda Bülbül Ötmez Kurbanım, Sözü Önce Söyleyeyim Özüme Yoksa Kalpten Kalbe Gitmez Kurbanım … Sen Senin Olmazsan Tüm Dertler Biter Varını Yokunu Mürşidine Ver Ustanın Elinde Kütük Ol Yeter Teslim Olan Zarar Etmez Kurbanım … Güvenme Kendine Ben Oldum Diye Pişenler Hamım Der, Bir Düşün Niye , Tövbe Lazım Ettiğimiz Tövbeye Bir Tövbeyle Bu İş Bitmez Kurbanım … İltifat Beklemek Kırılmak Nedir O Kapıdan Kovsa Sen Bacadan Gir , Ha Sevmiş Ha Dövmüş İkisi De Bir Sevmese Kaşını Çatmaz Kurbanım … Çalış Nasibini Al Dünyadan Yana Ama Sanma Dünya Yar Olur Sana , Ahiret Parası Lazım İnsana Güneş Hep Batıdan Batmaz Kurbanım… Hizmet Yoksa Himmet Olmaz Bu Kesin Hem Hizmet Nimettir Böyle Bilesin , Gayret Et Gönle Gir “Benimdir” Desin Sultan Kölesini Atmaz Kurbanım … Yap Dediğini Yap Emrine Göre Bu İş Bensiz Olmaz Deme Boş Yere , O Eli Tutmuşsa İnsan Bir Kere Nefsini Hesaba Katmaz Kurbanım … Cahiller Ağzını Açınca Ben Der Ben Deyip Yol Alan Var Mı Hiç Göster, Eli Hep Güzel Gör Kendini Hep Yer Tezek Su Dibine Batmaz Kurbanım … Günahtı Sevaptı Bunlar Boş Hesap Her Neyi Yaparsan Allah İçin Yap , Avamın İşidir Bu Hesap Kitap Aşıklar Kar Zarar Gütmez Kurbanım … Dua Kabul, Niye Sıddıkın Ahı Ne Dedi Hızıra Nakşibend Şahı , Hatırla İdrak Et Anla Bu Rahı Ben Sadıkım Demek Yetmez Kurbanım … Sadakat Ne Derse Doğru Demekmiş Onsuz Doğrulara Eğri Demekmiş , Sadakat Sıddıkın Bağrı Demekmiş Ciğer Yanar Duman Tütmez Kurbanım … Er Olmak İsteyen Serinden Geçer Bir Saki Elinden Badeyi İçer , Seç Deseler Yarin Zehrini Seçer Ağyarın Balını Tatmaz Kurbanım … Sözün Özü Derdi Minnet Bil Cana Yare Can Ver Ki Can Yar Olsun Sana , Serdar İsen Serini Koy Meydana Kurbanlara Bıçak Tutmaz Kurbanım…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s