İskender Pala’ya ‘Kültür’ Hediyesi…

   Prof. İskender Pala’yı Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki makamında kabul eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş,  İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde kültür danışmanı olarak da görev yapan Pala’ya Türk Kültürüne katkılarından dolayı hediye takdim etti.

   İskender Pala’nın Türk kültür hayatında önemli izleri bulunduğunu belirten Başkan Kadir Topbaş, klasiklerden olan “Leyla ile Mecnun” adlı eserinin doğu ülkelerinden defalarca değişik yorumlarının yapıldığını hatırlatarak, Fuzuli’nin bir aşk masalını anlatan bu eserinin İskender Pala tarafından müzikal hale getirilerek “Aşkın Gizli Tarihi” adıyla sahnelendiğini kaydetti. Bu müzikalin bugüne kadar ortalama yüzde 95 doluluk oranı ile 41 kez sahnelendiğini ve 21 bine yakın insanın izlediğini anlatan Başkan Topbaş, halen Kağıthane Sahnesi’nde devam eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin en büyük prodüksiyonlu oyununda 80 oyuncu ve teknik ekibin görev aldığını dile getirdi.
 
   “Leyla ile Mecnun”un kültür genlerimizde var olduğunu ifade eden Prof. Dr. İskender Pala da bunun dönüştürülerek bugünkü nesillere de aktarılmasında büyük yararlar olduğunu söyledi. Şehir Tiyatroları repertuvarının klasiklerle zenginleştirildiğini dile getiren Prof. Pala, kendi kimlik ve kişilik özelliklerimizi yansıtan eserlerin en az Batılı eserler kadar yer almasını önemsediklerini kaydetti. İskender Pala, Şehir Tiyatroları repertuvarının yüzde 60’nın yerli oyun olması şeklinde bir yol izlediklerine dikkat çekerek, sırada “Lale Devri” diye adlandırılan Sultan 3. Ahmet Han devrinin ünlü şairi Nedim ile alakalı bir müzikal olacağını müjdeledi.
 
   Konuşmaların ardından Başkan Topbaş üzerinde lale motifli ebruli bir hilal, hilalin içinde de Şair Fuzuli’nin hat sanatıyla yazılı “Beni candan usandırdı, cefadan yar usanmaz mı? Felekler yandı ahımdan, muradım şem-i yanmaz mı?” beytinin yer aldığı bir tablo hediye etti.

www.kultursanat.org sitesinden alıntıdır.
Reklamlar
Bu yazı Haberler içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s