Sevgi Şifadır

   Derler ki: "Sevgi, ruhlar arasındaki benzeşmeden dolayı oluşan imtizac ve kaynaşmadan ibarettir. Nitekim bir suyu diğer bir suya karıştırınca birbirinden ayıklamak imkansızdır. Bu nedenle iki şahıs arasındaki sevgi öyle bir noktaya varmaktadır ki, birisi diğerinin acısını duyar olur; onun haberi olmadan yakalandığı hastalığa yakalanır."    Sevgi aynı kaderi paylaşmaktır. Öyle bir paylaşma ki iki tarafın kalbine huzur ve ferahlık getirsin; hastalıklara deva olsun. Çünki paylaşılmayan sevgi yalnızca bir dert ve acıdan ibarettir. Eğer eşit bölünmezse, gönlü, sevginin diğer yarısı olan dert istila eder. Bu yüzden tek taraflı sevgi acı; karşılıklı sevgi de sevinç verir. Birbirini seven iki kişi arasında sevgileri derecesinde bir benzerlik vardır. Menfaatlerde, karakterde veya amaçlardaki benzerlikler gibi. Bunlardan en etkin olan sevgi karakterdeki benzerlik sonucu doğan sevgidir. Bunda karşılık beklenmez ve insan, sevgisini izhar için daima kendisinin ruh ve ulviyet yönünden benzerini, eşini arar ve ancak ruhun eşi ile sükunet bulur. Hani ayet-i kerimede buyurulduğu gibi: "Sizi bir tek nefisten yarattı ve kendisiyle durulup yatışması için ondan da eşini var etti (A’raf, 189)"

   Sevenin ruhu sevilene meyilli yaratılmış olup kendisini ona yakın hisseder. Sevilen bu yakınlığı duymuyorsa eğer, arada sevgiyi perdeleyen maddî yahut manevî engeller var demektir. Engeller sevenin yüreğine, sevginin ikizi olan acı biçiminde yansır. Sevilenin bu sevgiye karşılık vermesi; ancak engellerin ortadan kalkmasıyla mümkündür ve o vakit, acı da birden bire sevgiye dönüşür. Diğer bir ifade ile sevgi eşit bölününce, acı alır başını gider. Kalpler karşılıklı aynı sevgi ile dolunca dert hafifler, sevinç çoğalır. Kulların rızkını paylaştıran Allah, sevgiyi de onlar arasında eşit paylaştırmıştır; çünki.

   Seven iki kişiden birinin başına gelen, hastalık veya esenlik, diğerinin de başına gelmeyince aradaki gerçek sevgi anlaşılamaz, acı kendini gösterir. Hani eski bir şairin dediği gibi: "Rabbim! Şayet aramızdaki sevgiyi bölüştürmeyeceksen, bari onun yokluğuna da yanabilecek katı bir yürek nasip et bana."

   Eğer sevgili hasta iken hasta olmuyorsak gerçek sevgiyi ve sevinci tadamayız. Sevgilinin hastalığına ziyarete gidince hastalanan âşık, elbette sevgilisi ziyaretine gelince onu görür görmez iyileşecektir.

İskender Pala

Reklamlar
Bu yazı Iskender Pala içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

10 Responses to Sevgi Şifadır

 1. İBRAHİM dedi ki:

  AFFINIZA SIĞINARAK MÜSTESNA BLOG YAZILARINIZDAN KENDİMCE HOŞUMA GİDEN YAZILARINIZI (GERÇİ HEPSİ ÖZENLE VE GÜZEL HAZIRLANMIŞ YAZILAR) BLOGUMA ALDIM. BUNUN İÇİN ÖZÜR DİLERİM.İYİ NİYİYETİNİZE SIĞINARAK BUNU YAPTIM.  GERÇEKTENDE ÇOK BÜYÜK EMEK HAZIRLANARAK HAZIRLANMIŞ BİR ALAN. SİZİ TEBRİK EDER, YAZILARINIZIN DEVAMINI DİLERİM.

 2. Kader Leyla dedi ki:

  Aşk olur da güzellik olmaz mı ?… Yüreğinize, ellerinize, emeğinize sağlık çok güzel bir space …
   
   
  "Öyle bir yâr ki ne sözden anlar ne lisan-ı halden,
  Yaralıdır yüreğim amma olmaz bir pare merhem …  "
   

 3. Hatice Kübra dedi ki:

  çok güzel.. en çok bu cümleyi beğendim \’Rabbim!Şayet aramızdaki sevgiyi bölüştürmeyeceksen bari onun yokluğuna dayanabilecek katı bir yürek nasip et bana\’ 

 4. gül dedi ki:

  Sevgidir insanı değerli kılan
  maşukunu buldurup visalin güzelliğini yaşatan… 

 5. samanyolu dedi ki:

  Ne kadar güzel bir tanım silsilesi!Bu güzel kelime ancak bu kadar güzel dillendirilebilirdi.Yine böyle güzel bir yazınızda okumuştum ve sözün özü diyebileceğim bir beyit;
   
  Zatıma mirat edindim zatını
  Bile yazdım adım ile adını…
   
  …gönlünüze sağlık,bizlerle paylaşıyorsunuz ya bu güzellikleri!
   
   

 6. ilyas dedi ki:

  Şiiri bana sevdiren İskender Pala beye ne kadar teşekkür etmen azdır. Bu yazısı da tam hislerime tercuman olmuş. Alanın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkürler.

 7. Fatma Zehra dedi ki:

  leyla ile mecnunun kavuşamayışına serzenişlerimi atıf eyliyorum….onlara denk düştüğümümü bile bile……(Rabbim! Şayet aramızdaki sevgiyi bölüştürmeyeceksen, bari onun yokluğuna da yanabilecek katı bir yürek nasip et bana." )

 8. N'olur dedi ki:

  Güzelin Tarifi : Kainatı Görmek İçin Geceleyin Uzun Deniz Yolculuğu Yapacaksın. Şehirde Kainatı Göremezsin Çünkü Şehir Işık Veriyor. Ama Uzun Deniz Yolculuğuna Çıkarsan, Orada Artık Şehir Yok, Karanlıktır Her Taraf. Bütün Dünyayı Gemide Olanlar Görüyor. Aslında Dünya Da Kâinat Da Güzel Değil. O Anda Gözü Yaşlı Kim Seyrediyorsa O Adam Güzel. Allah Olduğu Zaman O Adamın Gözleri Yaşarır. Demek Ki Güzel Olan Yine Allah’ın Kendisi! Anladınız Ama, Anladığım Kadar Anlamış Değilsiniz

 9. SAMGASO dedi ki:

  hayatimda bu kadar derin ve kelimelerin tam analamini buldugu bir sevgi yazisi daha okumadim yureginize elinize gonlunuze saglik ustadim…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s