Anne!


Cennet anaların ayakları altındadır

Hadis-i Şerif

     Biliriz ki, şefkat ve merhamet hissi kula önce anadandır; sevgi ve acımayı anaya veren yüce Yaratan’dır. Ana hakkı, Tanrı hakkıdır. Ahları sevinçle satın alandır o, üvey sancıların sabır taşına satılandır. Öksüz hayatın Kâbe’si ve dilsiz bebelerin en beliğ sesidir. Analık kanunları yetmiş iki milletüstü bir kalp ağrısıdır, tatlı bir kalp ağrısında da ötelere uzanan meserret çağrısıdır. Şöhret istemez analar ama şehir-i cihan olur, sevgisini tatmamışsa bir ananın, evlâtlar ziyan olur. Anneleri anarak açar en parlak renkler bir çiçekte ve ille de gökkuşağı giyinir bir anne her bebekte.

     Analarımız; acıların işaret sıfatı, özverinin özel adıdır. Yeminlere dar gelip dualarda bol olan güzeldir ana; Rahim ve Rahman ile kalbimize dolan güzeldir ana. Kalbimize zincirli en muhteşem tutsaklıktır; koyun kuzuya ve gece sabaha seğirtir gibi aklıktır ana. İçimize düşen bir susuzluk, susuzlar su arar gibi, ruhları iman sarar gibi. Gurbetlerde kubbe kubbe çınlayan tekbir sesidir ana; bahçeleri ıtır ıtır dolduran saba nefesidir. Hasret gecelerinde huzuru demleyen çayların şekeri, uzak yolcuların karalığa mahkûm gözlerinin feridir.

Kaf dağının ardındaki dünyalar güzeli, yalnızca sen gerçeksin… Bütün kalpler yalan… Bir tek seninki ne yanıldı ne de yanılttı çocuklarını kınalı ana. Herkes saadetine, sense felâketlerine ortak oldun evlâtların… Onlar ki dilleri senindir, söyler dururlar; sütleri senindir, kimlik bulurlar.

Ana başta taç imiş  Her derde ilaç imiş

Bir evlat pir olsa da  Anaya muhtaç imiş

İskender PalaKırk Güzeller Çeşmesi

Reklamlar
Bu yazı Iskender Pala içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s