Sevgilinin Adını Dile Düşürmemek

Bütün zamanların lirizmle süslenen bahçesinde açan en rânâ gülü Fuzûlî, sevdiği kadında Cemal-i Mutlak’ın güzelliğinden yansımalar bulup İlâhî ve beşerî aşkın her ikisini bir yüreciğinin iki odacığında yaşatırken,

Değildim ben sana mâil, Sen ettin aklımı zâil

Bana ta’n eyleyen gâfil, Seni görgeç utanmaz mı

diyerek sevgiliye sitemde bulunur. Acaba kimdi o ince ve nazenin Bağdat güzeli ki Hilleli

Fuzûlî’nin aklını başından almış olsun ve şairimiz tutulduğu o güzelin aşkıyla bunca coşkulu ve duygulu beyitleri yazmış olsun!.. Dediğine göre, görür görmez gayriiradî gönlünü aldırdığı ve bunun için de halkın kendisini ayıpladığı (bu aşk yüzünden şairi ayıplayanlar, sevgiliyi görseydiler kendileri de elbette ona âşık olacak ve ayıplanacak hale düşeceklerdi) sevgilinin aşk menzillerinde yoldaşsız yürüyen bu adam, gerçekten de nasıl bir güzele tutulmuş, onu nasıl görüp sevmiş, hayalini kaç yıl gözlerinin önünde, sevgisini kaç zaman kalbinin içinde taşımıştı? Sözgelimi onun için beşerî acılara katlanmış mıydı, hakkında fedakârlıklar yapmış mıydı? Yahut hiç kavuşmuş muydu, kavuşmaya mecali var mıydı?!.. Ve daha bir yığın soru…Peki o halde soralım: Neden Fuzûlî’nin şiirlerinde o kadının adı yok?!..

Bir kadının bütün beşerî güzellikleri sıralansa, kaşı, gözü, dudağı, yanağı, kirpiği için sayısız şiirler yazıp defterler ve divanlar dolduran yüzlerce şairin tutulduğu, âşık olduğu, tutkuyla sevdiği o kadim yüzyılların yaşmaklı, feraceli zarif İstanbul kadınlarının kimler olduğunu bilebilseydik; acaba onları şimdiki gibi seçkin bir aşkla sevebilirmiydik?!.. Peki o halde yeniden soralım: Neden Bâkî’nin, Nedim’in, Necatî Bey’in ve nicelerinin şiirlerinde andıkları o eski zamanlar güzeli kadının adı yok?!..Ve cevap verelim; çünkü eskiden bir kadının adını anmak, onun adını dillendirmek ayıp, hem de çok ayıptı ve üstelik onlara duyulması gereken ihtiram ve sevgiyi zedelerdi. Sevdiği kadının adını dile düşürmektense uğruna can vermek, bir âşık için şerefti, şandı. Aşk kitabının ilk maddesi de zaten bunu söylerdi. Hem doğru söyleyin Allah aşkına, kaçımız Leylâ’nın kara kuru bir kız olduğunu öğrenince onu yine coşkuyla sever, kaçımız hayalimizdeki Şirin’lerin, Aslı’ların 60 yaşındaki durumlarını öğrenmek isteriz. Onlar bizim için birer prototip, birer ideal, birer kızıl elmadır ki beşerî hayatlarında ayrıntılara inildikçe güzelliklerinin büyüsü kaybolur.

                  İskender PalaKırkıncı Kapı

Reklamlar
Bu yazı Iskender Pala içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Sevgilinin Adını Dile Düşürmemek

  1. N'olur dedi ki:

    Zahir, Aşığın Halinden Haberdar Değildir. Onun İçin Hoşda Konuşsa, Nahoşda Konuşsa Mazur Görülür. Allah Aşk\’ının Yol Azığı Belalardır Unutma. Aşıkda Kalb Zenginliği Vardır, Padişahda O Bulunmaz. Onun İçin Kırk Derviş Bir Kilimde Huzur İle Oturur, Yatar, Kalkarlar da İki Sultan Bir Dünyaya Sığamaz. İnsanlar Senin Kalbini Kırmışsa Üzülme, Allah Onu Mahsus Kırdırtmıştır. Onu Bulasın Diye ! "Ben kırık kalplerdeyim" Buyurmadı mı ? Sakın Bu Yolda Ümitsizliğe Düşme, Yine Dön Dolaş O Kapıdan İçeriye Gir, O Kapıda Bekçi Yasakçı Yoktur. Kovulduğunda Yine İçeriye Gir. Aşk Deryasında Büyü ki Maşuk\’un Nazını Anlayabilesin. Kalb Yaşla Sulandığı Zaman Duayı Ganimet Bil, Bu Yaşa Kıyamayanlara Aşk Yoluna Sefer Haram Kılınmıştır. Yalnız Ağlamakla Kalma Gözyaşını, Aşk Şarabı Yapabilecek Bir Aşık Bul ! Aşk Derdine Sabır İlaçtır. Feryâd Yasaktır. İçi Yananın, Dışını Ateş Yakmazmış !

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s