Tasavvufî Aşk

Hakkında her çağda pek çok yazılar yazılmış, pek çeşitli yorumlar yapılmıştır. Bunlardan birçoğu aşkı, mecazî ve hakîkî aşk olarak ikiye ayırırken Muhiddin-i Arabî aşkı, tabiî, ruhanî ve ilâhî aşk diye üçe ayırır. Mecazî aşk, hakikî (ilâhî) aşka giden yolda bir deneyiş, belki bir duraktır. Hakikî aşka erişmek için mecazî aşk şart değildir. Ama olursa da kötü karşılanmaz. İşte divan edebiyatı bu ince noktadan hareketle mecazî ve ilâhî aşkı aynı şiir potasına koyar. Anlayış ve yorum farklılıklarıyla birlikte tasavvuf çeşmesinden su içmiş her divan şairi bunu terennüm eder. Yine de Mevlânâ’nın, ”Sen canlı bir resimsin ve dünya, insan, yerdeki ve gökteki her şey kendi mahsulü olan bir Ressam’ın eserisin. Yaratıcını bırakıp cansız ve manasız bir resme âşık olman doğru mudur? O habersiz şekillerden ne elde edebilirsin?” sorusuna kendi iç dünyasında cevap arayan şair ide’ler dünyasının gölgeler dolu mağarasından taşmayı gaye edinerek sanatına yönelir. Kur’anıkerim’de sevgi sözüne sıkça rastlanması ona geniş imkânlar tanımıştır. ”Allah onları sever, onlar da Allah’ı severler” (Maide, 54) veya ”Müminlerin Allah’a karşı pek şiddetli bir sevgisi vardır” (Bakara, 165) gibi ayetler bu yolda rehberdir. Keza Hz. Peygamber’in de Allah ve peygamberi her şeyden çok sevmek gerektiğine dair çeşitli hadisleri mevcuttur. Bizzat o, ”Allah güzeldir, güzel(lik)i sever” (Muslim, iman, 147) buyurmuştur. O hâlde aşkta dînen bir beis yoktur. Bilâkis, bir teşvik söz konusudur. Tasavvufa göre, ilâhî aşkı gaye edinmek, yeryüzündeki en yüce idealdir ve insan bunun için vardır. Ama bu ne müşkil bir hâldir, bir bilinebilse!..

                                      İskender Pala Ah mine’l-Aşk

Reklamlar
Bu yazı Iskender Pala içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Tasavvufî Aşk

  1. N'olur dedi ki:

    Yanıklığıyla Ve Ceylanlarıyla Kendini Aşka Çağıran Çöldedir Mecnun. Dolaşır Bir Baştan Bir Başa. Yüreğinden Aşka Irmaklar Akar Çöl Kumlarında. Gönlünü Avutur. Dolaştığı Günlerden Bir Gün… Fark Edemez Namaz Kılan Bir Dervişin Önünden Geçtiğini . Leyla\’dan Başkasını Görmeye Yasaklı Gözleriyle Göremez, Namaz Kılan Dervişi. Namaz Biter. Kırk Yıllık Bekleyiş Yükünü Bilen Derviş Kızar Mecnun\’a. Özür Kuşanmış Kelimelerin Ardından, Paslı Vicdanlara Bir Hançer Gibi Saplanan Sözler Dökülür Leyla Kitabı Okuyan Dudaklardan: " Kusura Bakma Derviş Baba, Ben Leyla\’nın Aşkından Seni Göremedim. Ya Sen, Huzurunda Bulunduğun Mevla\’nın Aşkından Beni Nasıl Gördün?"

  2. N'olur dedi ki:

    Bu on haslet-i hamide\’nin {güzel ahlakın) her mü\’minde muhakkak bulunması layıktır ve gereklidir."1-Sadakat:Köpek sahibini terk etmez? Kovsa da bırakmaz, küsmez, hizmet eder.2- Kanaat:Ne verilirse razı olur. Sofraya sokulmaz, bulduğu ile iktifa eder. Yerine biri gelse onu oradan kovmaz.3- Tevazu\’:Yattığı ve gezdiği yer, alelade yerlerdir. Kendi için yüksek yer aramaz. Ne yediritirse yer.4- Tevekkül:Yarını düşünmez, yerini yermez, erzak biriktirmez.5- Teslimiyyet:Sahibini bırakmaz. Dövse de, ayağını kırsa da yine çağırınca gelir, (kuyruğunu sallayarak) tesli-miyyet gösterir, lylik edeni bilir ve unutmaz.6- Zühd:Kendisini umumi zuhurata bırakmıştır. Gelecek için bir düşüncesi ve hazırlığı ve esaslı bir bakımı yokdur.7- Miskinlik:Her yeri dolaşır. Bir şey verilirse alır, vermezlerse bakar geçer.Kendine dokunmazlarsa, bir şey yapmaz; yoluna gider8- Uyanıklık:Çok az uyur. Şehirlerin, köylerin sokaklarında gece bekçisidir.Hırsızları tanır, haber verir.Evleri, bağları, bahçeleri, sürüleri korur.9- istiğna:Çekingendir. Başkalarının nasibine tecavüz etmez. (Kedi gibi sofralara sokulmaz) kabları bulaştırmaz.10-Edep:Köpek, haddini bilir, insanlar arasında ve hayvan cinsleri içinde, İnsanlara en çok hizmet edenlerdendir. Emredilen işi tutar. Terbiyeyi kabul eder, terbiye edildiği zaman, tam bir liyakatla, çok büyük işler görür. Sürü, kızak, ev, harb, bekçilik, keşif ve yitik bulma… işlerinde hizmetleri çoktur.Bu on güzel ahlak köpeklerde bulunmaktadır..Halbuki bunlar, Halis müminlerin ve sadık müridlerin sıfatlarındandır.Daha bir köpeğin sahib olduğu ahlakı elde edemedik!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s