Yan Ey Gönül

Yan ey gönül yan, yan ey gönül yan

Yanmadan oldu derdine derman

Pervane gibi, pervane gibi

Şem’ine aşkın yandı bu gönlüm

Pervane gönül işinde, bütün zamanların en büyük âşığı geçer. Bülbülün güle olan aşkı çile, ızdırap ve çılgınlık (şeydalanma) ile doludur; ancak, pervanenin muma üftadeliği her daim ölümle neticelenmiştir. Şem’in (mumun) başındaki aşktır onu yakan, yıkan, harap eden. Ateş başkasından olunca yanışın önüne geçilmez ki zaten!.. Pervanenin kelebekçe canı bu ateşe nasıl dayansın!?.. Pervanesiz mum, kuru ışıktan gayri nedir ki? Işık güneşte de vardır, ayda da. Amma güneşin ışığı hakikî ateşten olduğu için çevresinde pervaneleri döner durur. Halbuki ayın ışığı sahtedir, güneşten çalınmadır ve tabiî bu yüzden ayın etrafında dönen hiçbir yıldız görülmemiştir. Çünkü aşk gerçeğedir, gölgeye değil. Gölgeye âşık olanın, hakikatinden haberi yok demektir. Gerçeğe âşık olan ise ışıktadır. Belki bu yüzden olsa gerek, mum, ayın yapamadığını yapar ve varlığı aşksız, ateşsiz, dönüşsüz bırakmamak için gecenin güneşi misali yanar. Ta ki seher olup güneş yeni bir aşkı, yeni bir ateşi ve yeni bir dönüşü getirsin. Mum, kendi mütevazi yanışı içinde muhteşem âşıklar peyda ederken güneşin ihtişamı nice âşıkları tevazu ile büyütür. Onun için güneş gelince mum, aşk nöbetini devreder.

Ah mine’l Aşkİskender Pala

Reklamlar
Bu yazı Iskender Pala içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Yan Ey Gönül

  1. N'olur dedi ki:

    Zahir, Aşığın Halinden Haberdar Değildir. Onun İçin Hoşda Konuşsa, Nahoşda Konuşsa Mazur Görülür. Allah Aşk\’ının Yol Azığı Belalardır Unutma. Aşıkda Kalb Zenginliği Vardır, Padişahda O Bulunmaz. Onun İçin Kırk Derviş Bir Kilimde Huzur İle Oturur, Yatar, Kalkarlar da İki Sultan Bir Dünyaya Sığamaz. İnsanlar Senin Kalbini Kırmışsa Üzülme, Allah Onu Mahsus Kırdırtmıştır. Onu Bulasın Diye ! "Ben kırık kalplerdeyim" Buyurmadı mı ? Sakın Bu Yolda Ümitsizliğe Düşme, Yine Dön Dolaş O Kapıdan İçeriye Gir, O Kapıda Bekçi Yasakçı Yoktur. Kovulduğunda Yine İçeriye Gir. Aşk Deryasında Büyü ki Maşuk\’un Nazını Anlayabilesin. Kalb Yaşla Sulandığı Zaman Duayı Ganimet Bil, Bu Yaşa Kıyamayanlara Aşk Yoluna Sefer Haram Kılınmıştır. Yalnız Ağlamakla Kalma Gözyaşını, Aşk Şarabı Yapabilecek Bir Aşık Bul ! Aşk Derdine Sabır İlaçtır. Feryâd Yasaktır. İçi Yananın, Dışını Ateş Yakmazmış !

  2. asalettinyeter dedi ki:

    YUDUM YUDUMSUN BİRTANEMYudum yudumsun bir tanem yudum yudumsun,İçime doluyorsun her nefeste içime doluyorsun,Durak duraksın bir tanem durak duraksın,Dantel dantel işlemişsin, kalbimdesin.Alıp gider aklımı düşüncelerim sana uzar,Sevdalım gönlümün efkarında izdüşümün varAlıp gider aklımı düşüncelerim sana uzar, Sevdalım Sevdamın ahında izdüşümün varDuman dumansın bir tanem duman dumansınİçime doluyorsun her nefeste içime doluyorsun,Kıvır kıvırsın bir tanem kıvır kıvırsın,Kalbimden damarlarıma süzülüp gidiyorsun Son YudumsunKahretsin !Dertliyim, kederliyim ve çok sarhoşumSense sisler içinde görünmeyen bulutsunHani birkaç damla ile ayılma ihtimalimOysa benden çekinen, sakınan bir yağmursun.Yağ ki benim korkularım senin ile son bulsunYağ ki tenime sevgiler birbirine kavuşsunBen zaten sarhoşum ayılma ihtimalimUnutma sen kadehimde bekleyen son yudumsunArıyorum her yerde, arz’da değil yerdesin,Telden örgü hasretin, kara sevdam nerdesin.Dar geliyor bu dünya, sen gözümde perdesin,……….Yeşerirken fidanlar, bolluk gelir nasibe,……….Gam yükünü üstünden,at gel haydi Hasibe!Buzullandı yüreğim, sıcaklığı sendedir,Karanfiller yedi renk, yüzündeki bendedir.Hançerlenen yalnızlık, savrulan şu tendedir,……….Feleğin çemberinde, yol alırken nasibe,……….Sensizliğin acısı, şimdi çöktü Hasibe! Kaf dağının ötesi, yolları aşıyorum,Sinesi dar-ı dünya, aşkını taşıyorum.Tutkularım firari, hep seni yaşıyorum,……….Güvercinin kanadı, götürürken nasibe,……….İçimdeki bu sesler, ilk besteymiş Hasibe!Kalp kökünde beslendin, büyüyorsun içimde,Gök kuşağı desenli, ebruli’ler biçimde.Bu dudakta yudumsun, son yaptığım seçimde,……….Sevda kışlalarında, yol alırken nasibe,……….Aşıklar pınarından, su içmişsin Hasibe!O düşleri kuşatan, aşk birliği sağlayan,Her saniye karşımda, içten içe dağlayan.Dokunduğun her yerde, iki yürek bağlayan,……….İnciler dökülüyor, gidiyorken nasibe,……….Sevgiyle güzelleşen, bir yoldasın Hasibe!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s